“Geri dönüştürülebilir ‘yeşil’ parçalarla doğayı koruyabiliriz”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni parça yerine ‘yeşil parça’ların tercih edilmesinin hasar maliyetlerini %30 ile %50 arasında azaltacağını vurgulayan Koru Sigorta Genel Müdürü Kasım Yılmaz, “Ülke içinde yeşil parçaların tamirde kullanılması doğamızı ve ekonomimizi koruyacaktır” dedi.

Ömrünü tamamlamış araçların sağlam parçalarını onarımlarda kullanarak doğamızı, dünyamızı koruyabileceğimizin altını çizen Koru Sigorta Genel Müdürü Kasım Yılmaz, “Araçlarda meydana gelen hasarlar sonrası onarılamayacak durumda olan parçalar yenisi ile değiştirilmekte ve hatta sigorta söz konusu olduğunda kullanılan parçaların mutlaka orijinal yeni parça olması yönünde tüketicilerin tercihi olmaktadır. Günümüzde ömrünü tamamlamış araçlarda veya ağır hasar almış ve onarımı söz konusu olmayıp perte ayrılan araçlarda çokça kullanılabilir parça bulunmaktadır. Kullanılabilir durumda olan parçaların parça değişimlerine konu olması doğanın korunmasına büyük katkı sağlamaktadır. Her parça üretimi için doğadan daha fazla kaynak tüketilmekte ve daha fazla karbon salınımı yapılmaktadır. Yeni parça üretimine duyulan ihtiyacı kullanılabilir parçaları yeniden kullanarak azaltabiliriz” şeklinde konuştu.

‘BU KONUYA DAHA FAZLA ODAKLANILMALI’

Kullanılabilir ikinci el parçalar için dünya genelinde ‘yeşil parça’ teriminin kullanıldığını ve bu sayede insanların daha fazla bu konuya odaklanmasının hedeflendiğini belirten Yılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti: “Artık biz de kullanılabilir ikinci el parçalar için ‘yeşil parça’ terimini kullanacağız. Nitekim 2017 yılında Fransa hükümeti bir karar alarak tamire giden araçlar için tamircilerin araç sahiplerine yeni parça yerine ‘yeşil parçaların’ kullanımını teklif etmelerini zorunlu kılmıştır. Yeşil parçaların kullanımını araç sahiplerine teklif etmeyen tamircilerden gerçek kişi olanlara 3 bin euro, tüzel kişiler için 15 bin euro ceza uygulamaktadır. Hangi parçaların geri dönüşüme konu olacağı, kontrolünün nasıl sağlanacağı ve bu işte kimlerin yetkili olacağı yasal olarak belirlenmiş. 2017 yılındaki yasal düzenlemeden sonra Fransa’ da devlet onaylı ömrünü tamamlamış araçların işlenmesinde uzmanlaşmış otomotiv merkezlerinin sayısı bin 700 adeti bulmuştur.”

ÖNERİLEN HABER  Türkiye'nin Öncü Otomotiv Satış Sonrası Hizmet Firması RS Otomotiv Grubu, Yönetim Kurulu'na Deneyimli İsimleri Dahil Ederek Güçlü Bir Döneme Hazırlanıyor

‘YEŞİL PARÇA KULLANIMI MALİYETLERİ AZALTIR’

Tamirde yeni parçaların tercih edilmesinin aynı zamdan ülkenin cari açığının artmasına ve döviz ile doğrudan bağlı olması nedeniyle hasar maliyetlerinin de artmasına sebebiyet verdiğine dikkat çeken Yılmaz, “Yeşil parçaların tamirde kullanımı ile yurtdışından ithalatın azalmasına, döviz çıkışının azalması nedeniyle cari açığa olumlu katkı yapmasına ve hasar maliyetlerinin de düşmesine imkân tanınmaktadır. Yeni parça yerine yeşil parçaların tercih edilmesi hasar maliyetlerini %30 ile %50 arasında azaltmaktadır. Ülke içinde yeşil parçaların tamirde kullanılması doğamızı ve ekonomimizi koruyacaktır” ifadelerini kullandı.

‘TAMİR ÖNCESİ TERCİHE SUNULMALI’

“Yeşil parçaların ülkemizde de kullanılabilmesi amacıyla Fransa’da olduğu gibi tamir öncesi yazılı olarak araç sahiplerinin tercihlerine sunulması büyük farkındalık yaratacak ve yeşil parçaların kullanımını artıracaktır” diyen Yılmaz, “Nitekim araç sahipleri sigortaya konu olmayan araç onarımlarında bizim ‘yeşil parça’ dediğimiz ancak piyasanın çıkma dediği parçaları çokça tercih etmektedir. Zaman zaman sigorta şirketlerince yeni parça ile onarılmasına onay vermesine rağmen gönderilen yeni parçaların kullanılmadığı, yerine çıkma denilen parçaların kullanıldığı da tespit edilebilmektedir. Piyasanın çıkma terimini kullandığı parçaların ‘yeşil parça’ olarak nitelendirebilmesi için parçalarının durumunun ve kullanılabilirliğinin kayıt altına alınabilmesi ve kontrolden geçirilmesi gerekmektedir. Parça takibinin yapılabilmesi ve kayıt altına alınması parça güvenirliği için büyük önem arz etmektedir. Sigorta sektörü hasar sonrası parça değişimlerinde ‘yeşil parça’ kullanan sigortalıları, doğanın korunması için verdikleri destek ve ülke ekonomisine sağladıkları katkı nedeniyle poliçe primlerinde indirim yaparak ödüllendirecektir” şeklinde konuştu.

“Geri dönüştürülebilir ‘yeşil’ parçalarla doğayı koruyabiliriz”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin