Kızıldeniz’den geçen gemiler için sigorta maliyetleri yükseliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yemenli Husilerin Kızıldeniz’de ticari gemilere saldırılarının devam etmesi ve İsrail’in yanı sıra ABD ve İngiltere ile bağlantılı gemilerin de hedef hâline geleceği beklentisiyle Kızıldeniz’i kullanan gemiler için savaş sigortası primleri yükseliyor.

Sigortacılık sektörü kaynakları, ABD ile İngiltere’nin geçen hafta Yemen’e düzenledikleri saldırıların ardından bu ülkelerle bağlantılı gemilerin de Husilerce hedef alınmasının beklendiğini ifade ettiler.

İran’ın desteklediği Husiler, Kasım ayından bu yana İsrail ile savaşan Filistinli Hamas örgütünü desteklediklerini belirterek, Kızıldeniz’den geçen gemilere saldırılar düzenliyorlar. Husilerin sözcüsü Nasruldeen Amer, dün yaptığı açıklamada İngiltere ve ABD’ye ait gemilerin “meşru hedef” hâline geldiğini belirtti.

Husilerin son zamanlardaki saldırıları öncesinde bile sigortacılık piyasası Kızıldeniz’in güneyini yüksek riskli bölgeler kategorisinde değerlendiriyordu.

Gemiler, bu tür bölgelerden geçerken çalıştıkları sigorta şirketlerini bilgilendiriyor ve bu ayın başına kadar yedi günlük süreyi kapsayan bir ek prim ödüyordu.

Geçen hafta gemi değerinin yüzde 0,7’sine denk gelen savaş riski priminin, gemi değerinin yüzde 1’ine yükseldiğini belirten sigortacılık kaynakları bu oranın daha da yükselmesini beklediklerini kaydettiler. Bu da yedi günlük bir yolculuk için yüz binlerce dolar ek masraf anlamına geliyor.

Vessel Project deniz savaş riski ve sigortası uzmanı Munro Anderson, savaş sigortasına ilişkin sunulan kapsam süresinin büyük ölçüde kısaldığını ve artık “24 saatin norm hâline geldiğini” söyledi.

RİSK ARTTI

Reuters’a konuşan Anderson, “Yemen’de düzenlenen deniz ve hava saldırılarının ardından genel kanı, İsrail ile bağlantılı gemilerin yanı sıra İngiltere ve ABD ile bağlantılı olan gemiler ya da bağlantılı bayrakları taşıyan gemilere yönelik riskin de arttığı yönünde” dedi.

ÖNERİLEN HABER  Kefalet Sigortası bireylerin de ihtiyacı

Anderson Avustralya, Hollanda, Bahreyn ve Kanada ile bağlantılı gemilerin de aynı şekilde risk altında olduğunu ifade etti.

Söz konusu ülkeler Kızıldeniz’deki ticari gemileri koruma amacıyla ABD öncülüğünde kurulan bir uluslararası deniz koruma gücü içerisinde yer alıyorlar.

Sigortacılık kaynaklarından biri, “Husi saldırıları, saldırı kriterlerinin gitgide belirsizleşmesiyle tüm gemileri kapsayacak duruma geliyor. ABD ve İngiltere bandıralı gemilere artık Kızıldeniz’i kullanmamaları tavsiye ediliyor” dedi.

Husi hareketi, daha önce yalnızca İsrail ile bağlantılı ya da İsrail yönünde hareket etmekte olan gemileri hedef alacağını açıklamıştı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Morningstar DBRS’nin müşterilerine gönderdiği notta, “ABD öncülüğündeki koalisyonun saldırıları önleme ve bölgede özgürce gemi seferleri yapılabilmesini sağlamayı başaramaması durumunda savaş sigortası imkanının tamamen sonlanacağını tahmin ediyoruz” denildi.

Kızıldeniz’den geçen gemiler için sigorta maliyetleri yükseliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin