SEDDK Hasar Maliyet Endeksi Uygulamasına Geçti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de trafik sigortası güvencesinde bulunan araç sayısı mart sonu itibarıyla 23,3 milyonu geçti, sigortalılık oranı yüzde 79,5 oldu. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre, kara yollarında meydana gelebilecek kazalarda, karşı tarafta oluşan zararların karşılanmasını sağlayan zorunlu trafik sigortası poliçe adedi 23 milyon 344 bin 19 olarak gerçekleşti. Bu rakam, trafiğe kayıtlı araçların yüzde 79,5’ini oluşturuyor.

Sigortalılık Oranında Otomobiller Zirvede

Mart sonu itibarıyla en yüksek sigortalılık oranı yüzde 94,29 ile otomobil kategorisinde görüldü. Trafiğe kayıtlı 15 milyon 498 bin 386 otomobilden 14 milyon 612 bin 765’i zorunlu trafik sigortasına sahip. Otomobilleri yüzde 89,79 ile kamyonetler, yüzde 80,94 ile özel amaçlı taşıtlar ve yüzde 80,55 ile minibüsler takip etti. En düşük sigortalılık oranı ise yüzde 35,83 ile motosikletlerde gerçekleşti.

Kaskoda Kamyonetler Öne Çıkıyor

Kasko sigortasında yüzde 48,28 ile en yüksek oran kamyon grubunda görülürken, otomobiller yüzde 35,04 ve otobüsler yüzde 26,64 ile sırasıyla ikinci ve üçüncü oldu. Motosikletlerin kasko yaptırma oranı ise yüzde 0,42 olarak belirlendi. Trafikteki araçların kasko yaptırma oranı bir önceki yıla göre yüzde 27,32’den yüzde 25,18’e geriledi.

SEDDK Hasar Maliyet Endeksi Uygulamasına Geçti

Sigorta şirketlerinin trafik sigortası hasar maliyetlerini etkileyen faktörler arasında yedek parça fiyatlarındaki artış, asgari ücret ve araç bedellerindeki değişimler bulunmaktadır. Bu sebeplerle Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), hasar maliyetlerini dengelemek ve sigortalıların menfaatlerini korumak adına hasar maliyet endeksi uygulamasını başlattı. Bu endeks, her ay yedek parça fiyatları, bakım-onarım maliyetleri ve araç fiyatlarındaki değişimleri göz önünde bulundurarak hesaplanmaktadır.

ÖNERİLEN HABER  Ana Sigorta, Great Place to Work Enstitüsü'nün En İyi İşverenleri Listesi'nde Yer Aldı
SEDDK Hasar Maliyet Endeksi Uygulamasına Geçti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin