Sigortalı Anadolu Zirvesi: Sigorta Sektörünün Geleceği ve Gençlerin Rolü

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Sigorta Birliği’nin destekleriyle sektörün düşünce platformu Sigorta Strateji tarafından organize edilen Sigortalı Anadolu Zirvesi’nin ilk buluşması Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti. SEDDK İkinci Başkanı ile TSB yönetiminin ve sektörün önde gelen yöneticileriyle sigorta akademisinin buluştuğu etkinlik büyük ilgi gördü. Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) desteğiyle organize edilen Sigortalı Anadolu Zirvesi’nin ilk buluşması 7 Mayıs 2024 tarihinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde düzenlenen konferansla başladı. Sigorta sektörü paydaşlarını Anadolu’daki üniversitelerle bir araya getirmeyi amaçlayan konferans serisinin ilki olma özelliğini taşıyan etkinliğe Türkiye’nin farklı üniversitelerinden katılan öğretim üyeleri, sigorta sektöründeki gelişmelere akademik perspektiften mercek tutma şansı yakalarken gün boyu süren etkinliği takip eden üniversite öğrencileri sektörü yakından tanıma imkânı buldu. Sigorta Strateji’nin organize ettiği Konferansın açılışında konuşan Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Uğur Gülen, sigortacılığın gelişmesi ve tabana yayılması yolunda en önemli önceliklerini eğitime verdiklerini belirterek, “Türkiye Sigorta Birliği olarak eğitimi, bilgiyi merkezimize koyarak, bugün burada başladığımız bu güzel buluşmanın bir başlangıç olmasını ve ülkemizin dört bir yanında güzel buluşmalarla devam etmesini canı gönülden diliyoruz.” dedi. Sigortacılık mesleğine olan ilginin her geçen gün arttığının altını çizen Gülen, “Günümüzde sigortacılık hızla gelişen, dinamik yapısıyla geleceğin parlak meslekleri arasında yer alırken Türk sigorta sektörü, sigorta ve reasürans şirketleri, acenteler, brokerlik, eksperlik şirketleri ve diğer aktörleri ile birlikte finans sektörü içerisinde ciddi anlamda istihdam yaratan bir sektör olarak öne çıkıyor. Ülkemizin genç nüfus potansiyeli ve doymamış pazar oranları, yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ederken, bunun yanında yeni şirket kuruluşları da sektörün geleceğine olan güvenin en önemli göstergesi durumunda. Bu durum gençlerimiz açısından önemli bir iş potansiyelini de beraberinde getirirken, gençlerimizin sigorta sektörüne ilgisinin de her geçen gün artığını görmek bizleri mutlu ediyor.” diye konuştu.

ÖNERİLEN HABER  Sağlık Sigortası Pazarında Artış Devam Ediyor

Sektörün Geleceği Gençlerde

Gençlerin sigortacılık mesleğinin de geleceği olduğuna vurgu yapan Uğur Gülen sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugünün genç nesli teknolojinin içine doğdu. Yapay zeka artık günümüzde tüm sektörler tarafından değerlendirilmekte ve mümkün olduğunca denenmekte ve uygulama alanı bulmakta. Bu uygulamalar sonucunda ekonomik anlamda pozitif etkilerin yaratıldığını görmek de mümkün. Bu nedenle de gelecek siz gençlerimizin. Sizlerin fikirleri, sizlerin girişimleri sigortacılığı da değiştirecek. Sigortanın önemini anlatmada sizlere çok ihtiyacımız var. Çünkü bilinmezlerle dolu ve sürekli değişen dünyamızda, sigortanın ekonomik refah ve büyüme için önemi ve vazgeçilmez olduğunu sizlerin çok iyi bildiğine inanıyoruz.”

Sigortacılık Ekonominin Nefes Kaynağıdır

Konuşmasında sigortacılığa yönelik rakamları da paylaşan Uğur Gülen, sektörün en önemli sorumluluğu olan ödediği ve üstlendiği tazminatlarla yalnızca 2023 yılında ‘günde 278 bin kişinin’ hayatına dokunduğunu ve günlük 1,3 milyar TL gibi bir tutarı ekonomiye döndürdüğünün altını çizerek, “2023 sonu itibarıyla üstlendiğimiz tazminat tutarı 327 milyar TL olarak gerçekleşti. Bunun yanında sektörümüz ülke ekonomisine Gayrisafi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) 24 katı yaklaşık 536 trilyon TL değerinde teminat sunarak yatırımların yapılmasını ve korunmasını sağlarken, ödediği tazminatlarla bir yandan kişi ve kurumları korurken diğer yandan devletin üstündeki ekonomik yükü alıyor. Sigortacılık bugün ekonominin sağlıklı işleyişi için önemli bir güç ve nefes kaynağıdır.” şeklinde konuştu.

SEDDK İkinci Başkanı Mehmet Verim: “Prim Üretimi 1.9 Trilyon TL’ye Ulaşabilir”

SEDDK İkinci Başkanı Mehmet Verim: “Prim Üretimi 1.9 Trilyon TL’ye Ulaşabilir”

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) İkinci Başkanı Mehmet Verim konuşmasında sektörün dinamik yapısına dikkat çekerek, 2023 yıl sonu itibarıyla; finansal sektör içindeki payının %5,3 seviyesinde olan sigorta sektörünün 537 trilyon TL teminat tutarı ile GSYH’nın 20 katı teminat sağladığını ve bir önceki yıla göre yüzde 106 oranında büyüyerek 504 milyar TL düzeyinde üretim hacmine ulaştığını belirtti. Mehmet Verim, “Toplam işletme sayısının yüzde 26’sının sigortalı olduğu göz önüne alındığında toplam verilebilecek sigorta teminatının 2,030 katrilyon TL’ye, toplam prim üretiminin 1,9 trilyon TL’ye ulaşabileceği görülecektir. Bu prim üretimini 2,8 kat artırma potansiyelimiz olduğunu göstermektedir.” dedi. Konuşmasında, hasar ve tazminat ödemeleri yoluyla GSYH’nın %2’si oranında ekonomik kaybın sigorta sektörü tarafından karşılandığına da dikkat çeken Verim, bu göstergeyle GSYH’daki yıllık büyüme oranları göz önüne alındığında sigortanın ekonomi açısından hayati önemini ortaya koyduğuna vurgu yaptı. Ülkemiz genelinde sigortanın önemi istenen düzeylere gelemediğine dikkat çeken Verim, “Unutulmamalı ki, riskler giderek artıyor. Sigortacılık burada önemini arttırıyor. Sigortacılık varlığı ve değeri koruyor. Bu nedenle de tüm sektör birlikte; sigorta bilincinin daha da artırılması, sigortalanabilir her türlü riskin teminat kapsamına alınması, böylelikle sektörün tabana yayılması ve derinleşmesini sağlamak adına çalışmalarımıza ivme kazandırarak sürdürmeye devam etmeliyiz.” diye konuştu.

ÖNERİLEN HABER  Aveon Global Sigorta Yönetiminde Yenilik
Sigortalı Anadolu Zirvesi: Sigorta Sektörünün Geleceği ve Gençlerin Rolü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin