SEDDK Yönetmelik Değişikliğiyle Trafik Sigortası Primlerini Güncelledi ve Teminatları Artırdı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), trafik sigortası primlerinde önemli değişiklikler yapılacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, Mayıs 2024 itibarıyla trafik sigortası primleri, asgari ücret, yedek parça maliyetleri, onarım masrafları ve motorlu araç fiyatındaki değişiklikleri dikkate alarak belirlenen hasar maliyet endeksine göre güncellenecek. Açıklamada ayrıca, maddi zararlara ilişkin teminat limitlerinin 200 bin liraya, bedeni zararlara ilişkin teminat limitlerinin ise 1,8 milyon liraya yükseltildiği belirtildi.

2017’den bu yana zorunlu trafik sigortasında azami prim uygulamasının devam ettiği hatırlatılan açıklamada, bu uygulamanın hasarları karşılayacak düzeyde aktüeryal denge oluşturabilmek ve sistemin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla belirli aralıklarla SEDDK tarafından revize edildiği vurgulandı.

Açıklamada, ekonomik koşullardaki değişikliklere bağlı olarak, hak sahiplerinin menfaatlerini korumak ve hasar prim dengesinin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla azami primlerin belirlenmesinde hasar maliyet endeksi uygulamasına geçildiği ifade edildi. Yapılan yönetmelik değişikliği ile hasar maliyet endeksi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan asgari ücret artış oranı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan harcama endeksleri ve motorlu araçların bakım ve onarım maliyetlerini içeren faktörleri dikkate alarak hesaplanacak.

Ayrıca, hak sahiplerinin zararlarının ekonomik koşullara uygun şekilde tazmin edilmesi amacıyla maddi zararlara ilişkin teminat limitleri 120 bin liradan 200 bin liraya, bedeni zararlara ilişkin teminat limitleri ise 1,2 milyon liradan 1,8 milyon liraya yükseltildiği belirtildi.

ÖNERİLEN HABER  Sompo Sigorta - Sorunum Çözüldü Teşekkürler
SEDDK Yönetmelik Değişikliğiyle Trafik Sigortası Primlerini Güncelledi ve Teminatları Artırdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Avatar

    Asgari ücret, yedek parça maliyetleri ve motorlu araç fiyatındaki değişikliklerin trafik sigortası primlerine yansıtılacak olması hak sahiplerinin menfaatlerini nasıl etkileyecek? Bu durum sadece maliyetleri artırmak mı yoksa düşük hasar maliyetlerinin hak sahiplerine karşılanmasında bir artış yaşanacak mı? Bu konuda daha fazla bilgi alabilir miyiz? Detaylı bilgilendirme için teşekkürler.

    Cevapla
  2. Avatar

    Yapılan değişikliklerin sigortalılar için ne gibi avantajları olacak? Zorunlu trafik sigortası primlerinin güncellenecek olması nedeniyle araç sahipleri için durum nasıl olacak? Detaylı olarak açıklanmasını rica ederim.

    Cevapla
Bizi Takip Edin